Darowizny na rzecz Banku Żywności

Jeśli chcesz wspomóc Bank Żywności w Szczecinie - na tej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje!

DAROWIZNY ŻYWNOŚCIOWE

Jeśli chcesz przekazać żywność dla osób potrzebujących, ale nie wiesz jak to zrobić? Ten dział odpowie na wszystkie Twoje pytania.
Kto może przekazać żywność?
    Od 1 października 2013 r. każdy przedsiębiorca, który posiada żywność, chce się nią dzielić i pomagać potrzebującym, może przekazać Bankom Żywności darowiznę żywnościową bez obciążeń podatkowych. Producenci i dystrybutorzy żywności oraz wszyscy inni przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT przekazanej darowizny. Działanie to reguluje znowelizowany art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT poz. 1054 z późn. zm.
Jak wspomóc osoby potrzebujące darowizną?
    Każda firma obracająca żywnością styka się na co dzień z problemem towarów niechodliwych, problemem żywności wycofanej z handlu ze względów marketingowych, czy z problemem zbytu artykułów krótkoterminowych. Często w takich sytuacjach zachodzi konieczność podjęcia decyzji o utylizacji żywności. Zdajemy sobie sprawę, że głód i marnotrawstwo żywności to ten sam problem. Dlatego Bank Żywności w Szczecinie dąży do stałej współpracy z producentami i dystrybutorami, którzy w zależności od swoich możliwości będą przekazywać nam żywność zagrożoną zmarnowaniem. Następnie przekazane produkty za pośrednictwem organizacji charytatywnych współpracujących z nasza fundacjzostana przekazane do osób znajdujących się w ciężkiej sytuacji życiowej i materialnej.
Jak przekazać żywność?
Sprawdź, jakie produkty i w jakiej ilości chcesz przekazać.
Sprawdzenie rodzaju produktów, które mogą zostać przekazane, ich ilości oraz potwierdzenie terminu przydatności do spożycia to pierwszy krok do rozpoczęcia współpracy z Bankiem Żywności.

Skontaktuj się z Bankiem Żywności w Szczecinie (przejdź do zakładki "Kontakt", lub kliknij tutaj).

Podczas rozmowy ustaliwmy zasady  przekazania darowizny oraz omówimy wszystkie szczegóły.
Przekaż nam informacje niezbędne do odbioru i magazynowania darowizny.
  • asortyment,
  • sposób pakowania,
  • wymogi dotyczące transportu i przechowywania,
  • ilość oraz waga opakowania i waga całej partii darowizny,
  • wartość produktów,
  • liczba i rodzaj nośników (palet) służących do zapakowania żywności (ewentualnie poinformuj o konieczności posiadania nośników zwrotnych),
  • wartość z podziałem na asortyment,
Zwolnienie z VAT - Pamiętaj!

    Zgodnie z treścią regulacji, zwolnienie z VAT może mieć miejsce wyłącznie pod warunkiem prowadzenia szczegółowej dokumentacji przez darczyńcę. (Art. 43 ust. 12 ustawy o VAT). Celem zachowania bezpieczeństwa podatkowego darczyńca powinien rozważyć uwzględnianie w swojej ewidencji darowizn żywności również:

KRS organizacji, na rzecz której przekazywana jest darowizna,
oświadczenie złożone przez przedstawicieli organizacji co do celu na jaki darowizna zostanie przeznaczona,
fakultatywnie – fakturę wewnętrzną,

DAROWIZNY RZECZOWE

Pomoc osobom potrzebującym nie kończy się na dostarczaniu żywności. Chcesz przekazać np. odzież, obuwie, artykuły gosp. domowego?
Możesz nam pomóc przekazując:
sprzęt oraz artykuły biurowe niezbędne do sprawnego działania pracy biura (komputery, drukarki, kserokopiarki, faksy, tonery do drukarek),
sprzęt i materiały do sprawnej obsługi magazynu,
odzież oraz obuwie,

DAROWIZNY FINANSOWE

Jeśli chcesz wesprzeć działanie naszej fundacji (paliwo, sprzęt biurowy, zakup artykułów dla potrzebujących) możesz to zrobić tutaj.
Wesprzyj nas finansowo:
    Realizowane przez Szczeciński Bank Żywności projekty wymagają nakładów finansowych. Liczymy na wsparcie firm i instytucji, a także osób prywatnych. Zainwestuj w program zmniejszania obszarów niedożywienia oraz przeciwdziałania marnowaniu żywności.

Numer konta bankowego: 09 1090 2268 0000 0001 3756 7933

Wszelkie darowizny przekazywane na konto stowarzyszenia dają możliwość odpisania tej kwoty od podstawy opodatkowania. Maksymalna kwota podlegająca odliczeniu:
w przypadku osób fizycznych do 6% dochodu,
w przypadku osób prawnych do 10% dochodu,
Darowizna pieniężna powinna być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanej organizacji, natomiast darowane rzeczy lub usługi – dokumentem potwierdzającym przekazanie tej darowizny.
komitet do spraw pożytku
menuarrow-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram