Wolontariat

Wolontariat
    Wolontariat* to świadczenie wykonywane przez osobę fizyczną ochotniczo i bez wynagrodzenia na rzecz Organizacji (na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie) wykraczające poza więzi koleżeńsko-przyjacielsko-rodzinne.
Wolontariusz
    Wolontariusz to osoba fizyczna, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie:
Osoba pełnoletnia,
Osoba niepełnoletnia za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych,
Forma wolontariatu
Wolontariat szkolny,
Wolontariat w szpitalach,
Wolontariat w administracji publicznej,
Wolontariat w Ośrodkach Pomocy Społecznej,
Wolontariat w organizacjach pozarządowych (Fundacje, organizacje non-profit itp.)
Co może robić wolontariusz?
    Wolontariusz może wykonywać wiele zadań np. pomagać w organizowaniu zbiórek charytatywnych, tworzyć materiały promocyjne, zajmować się dokumentacją wydarzeń, pomagać osobą starszym i schorowanym lub zwyczajnie dotrzymać im towarzystwa i pomagać organizacji w codziennych działaniach(odbiór darowizn, wstawianie ogłoszeń informacyjnych, wyprowadzanie psów ze schroniska, karmienie i podawanie leków zwierzętom itp.). Można by tak wymieniać bez końca, a to wszystko dlatego, że każda pomoc jest ważna. 
    Pamietaj jednak, że nie musisz robić wszystkiego na raz. Opiekun wolontariatu zawsze stara się dobrać zadania do wolontariusza, więc jeśli prywatnie pasjonujesz się fotografią zapewne zostaniesz przydzielony do np. fotorelacji jakiś ważnych wydarzeń. Dzięki temu bardzo pomożesz organizacji, a dodatkowo będziesz mógł rozwijać swoje pasję- super sprawa, prawda?
Co zrobić, aby zostać wolontariuszem?
    To bardzo proste!! Znajdź organizację, której działania są bliskie twojemu sercu. Jeśli nie ma to dla ciebie znaczenia możesz wybrać dowloną oragizację, która znajduje się w pobliżu twojego miejsca zamieszkania. Większość organizacji tak jak nasza posiada na swojej stronie lub w mediach społecznościowych zakładkę o wolontariacie lub bezpośredni kontakt do osoby odopowiedzialnej za rekrutację. Nie obawiaj się, wolontariusz nie musi mieć żadnych kwalifikacji (oczywiście jeśli dane działania nie wymagają kwalifikacji wynikających z dorębnych przepisów prawnych). Jeżeli chcesz pomagać innym już jesteś na wygranej pozycji. Jedyne co musisz zrobić to złożyć formularz zgłoszeniowy bądź skontaktować się z wyznaczoną przez organizację osobą odopowiedzialną za wolontariat.
Wolontariat
    Wolontariat to coś więcej niż pomoc potrzebującym. Wolontariat zmienia życie, pozwala poznać wspaniałych ludzi, którzy chcą nieść dobro i wierzą, że ludzie są dobrzy. Mimo, że wolontariusz nie zarabia na swojej pracy, zyskuje coś więcej, coś…czego nie kupi za pieniądze- nowe znajomości, umiejętnosći, kompetencje i wpomienia.
    Nasza Fundacja rozpoczęła aktywne działania na rzecz rozwoju wolontariatu. Chcemy razem z wolontariuszami stworzyć zgrany zespoł, który z niemożliwego uczyni możliwe. Dlatego od tego roku w swoich szeregach posiadamy koordynatora wolontariatu, który będzie ich opiekunem. Jeśli zostaniesz naszym wolontariuszem zawsze możesz liczyć na pomoc i wsparcie, a dodatkowo będziesz mógł wziąć udział w wielu szkoleniach, wyjazdach i konkursach pozwalających rozwijać twoje umiejętności i pasje.
Co jeśli z powodów prywatnych przez jakiś czas nie będę mógł/mogła działać jako wolontariusz?
    Wolontariat to działanie dobrowolne, co oznacze, że jeśli z jakiś powodów musisz przerwać swoje działania na rzecz jakieś organizacji nikt nie będzie cię winił. Wiele osób uważa, że wolontariat to pewnego rodzaju zobowiązanie, które jest bardzo wiążące i często z tego powodu się go nie podejmują. W rzeczywistości tak nie jest! Nikt nie będzie cię obwiniał za twoją nieobecność, a na pewno nie zerwie z tobą współpracy. Życie bywa nieprzewidywalne, a my dokładnie to rozumiemy. Nawet jeśli przez dwa miesiące nie będziesz mógł działać jako wolontariusz, nie martw się zaczekamy na ciebie. Oczywiście każda ze stron, zarówno wolontariusz jak i organizacja powinny się wzjamnie sznować i rozumieć. Dlatego jeśli umawiamy się na coś nie rezygnuj w ostatniej chwili, jeśli nie jest to spowodowane naprawdę poważnym problemem
    Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy wam trochę kwestię wolontariatu. Zachęcamy was do działań wolontariackich, bo wiemy, że w naszym województwie jak i w całej Polsce jest wiele organizacji, które czynią niewyobrażalne dobro. Pamiętajcie, że dobro zawsze wraca do nadawcy. Tyle na dzisiaj, do usłyszenia wkrótce 😊
„Dobro to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli."
komitet do spraw pożytku
menuarrow-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram