O nas

Bank Żywności Szczecin im. Jacka Kuronia
„Chociaż jesteśmy Bankiem, nie zajmujemy się wprost pieniędzmi. Chociaż zajmujemy się żywnością, nie gotujemy."

Bank Żywności Szczecin im. Jacka Kuronia to organizacja non-profit zajmująca się ratowaniem żywności przed zmarnowaniem oraz szerzeniem idei zero waste. Jesteśmy organizacją pozarządową, której istotą działania jest pozyskiwanie żywności i przekazywanie jej do osób najbardziej potrzebujących. Fundacja łączy ze sobą sieci sklepów handlowych, producentów i organizacje charytatywne, dzięki czemu żywność, zamiast zostać zmarnowana trafia do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego województwa. Jako Fundacje skupiamy ponad 60 jednostek organizacyjnych w całym województwie zachodniopomorskim. Ponadto od początku 2023 roku zorganizowaliśmy 80 warsztatów edukacyjnych mających na celu zwiększenie wiedzy dot. niemarnowania żywności. Nasze codzienne zadania polegają na:

  • pozyskiwaniu żywność o krótkich terminach przydatności do spożycia lub nieprzeznaczonych do sprzedaży;
  • magazynowanie i dystrybucja żywności produkowanej w nadmiarze; organizacja zbiórek żywności;
  • promowanie podstaw przeciwdziałaniu marnotrawstwu żywności;
  • organizacja warsztatów edukacyjnych i kulinarnych w kontekście niemarnowania żywności i zasad zero waste.

Zespół Banku Żywności w Szczecinie

Czy zastanawialiście się kiedyś kto stoi za działaniami Banku Żywności w Szczecinie ?
Oto nasza niezawodna 7-ka. Ludzie od zadań specjalnych. Każdy z osobna wymiata w swojej dziedzinie, dlatego jako zespół potrafimy wiele zdziałać.

Piotr Nagórski
Prezes Fundacji. Człowiek z milionem pomysłów, odpowiada u nas za rozmowy na wysokim szczeblu. Zawsze gotowy do pomocy, po prostu człowiek o złotym sercu.
Łukasz Tabaka
Kierownik magazynu. Człowiek, dla którego logistyka i transport nie ma tajemnic. Na co dzień zajmuje się dostawami i darowiznami. Dba o dobrą atmosferę w biurze i relacje z Organizacjami. Filar naszej Fundacji!
Iga Kufel
Specjalistka od finansów, rozliczeń i utrzymania porządku w dokumentach. Zorganizowana, skrupulatna, bez zwątpienia bez niej byśmy zginęli. No, ostatecznie byśmy utonęli w deadlinach i dokumentach. Trzyma w ryzach całe biuro!
Tomasz Szyda
Niech Was wygląd Rambo nie zmyli, to prawdziwa Bankowa dusza towarzystwa! Zawsze uśmiechnięty i rozgadany. Niejeden gość Fundacji został u nas na herbacie dłużej niż planował. W pracy przerzuca tonami, prywatnie - właściciel yorka.
Joanna Kika
Edukatorka i szkoleniowiec żywieniowy. Nie straszne jej ani kulinarne zmagania z uczestnikami warsztatów ani koordynacja Świątecznej Zbiórki Żywności. Z wykształcenia dietetyk, ale z powołania zdecydowanie śmieszek naszego biura!
Wiktoria Banasiak
Wiktoria zajmuje się u nas wszystkim co związane z wolontariatem. Koordynuje prace wolontariuszy i oraz projektów związanych z wolontariatem.
Łukasz Lewandowski
Każdy Lewandowski jest w czymś mistrzem, nasz również! Załadunek, rozładunek, przerzucanie ton towaru?... Dla Lewego nie ma rzeczy niemożliwych, a na wózku widłowym czuje się jak Robert na boisku! Prywatnie- tata na pełen etat.

Tworzymy zgrany zespół, który nie zna słowa problem - dla nas to zawsze wyzwanie. Nie zatrzymujemy się i działamy dalej!

Od wielu osób słyszymy, że nadal nie do końca rozumieją w jaki sposób działamy. Dlatego jedną z naszych misji jest rozpowszechnienie wiedzy o pracy Banków Żywności i problemie marnowania żywności w naszym kraju.

„Bank Żywności Szczecin im. Jacka Kuronia jest fundacją zajmująca się redystrybucją nadwyżek wyprodukowanej żywności."

Jak działamy?

Od wielu osób słyszymy, że nadal nie do końca rozumieją w jaki sposób działamy. Dlatego jedną z naszych misji jest rozpowszechnienie wiedzy o pracy Banków Żywności i problemie marnowania żywności w naszym kraju.

Za większość zmarnowanej żywności nadal odpowiada konsument - według statystyk rocznie w Polsce marnujemy aż 4,8 mln kg, gdzie 60% marnowanej żywności pochodzi właśnie z gospodarstw domowych. Jesteśmy świadomi tego problemu, dlatego część naszej działalności jako fundacji non-profit stanowi edukacja lokalnej społeczności na temat metod niemarnowania żywności i pełnego jej wykorzystania. Korzystając z okazji mówimy również o zasadach zdrowego odżywiania, prawidłowych nawykach żywieniowych oraz przybliżamy podejście zero waste.

Kolejnym, głównym filarem naszych działań jest ograniczenie marnowania żywności na etapie produkcji, przetwórstwa oraz dystrybucji. Staramy się pozyskiwać żywność z różnych źródeł, która bez naszej pomocy uległaby zmarnowaniu. Firmy i producenci we współpracy z nami mają możliwość ograniczyć ilość utylizowanego pożywienia i przekazać ją dalej w formie darowizny, aby została w pełni wykorzystana. Tutaj wszystkie strony są wygrane :)

Żywność, którą uda nam się pozyskać, przekazujemy do współpracujących z nami Organizacji Pomocowych, znajdujących się w całym naszym województwie. To one są jednymi z ważniejszych ogniw łańcucha pomocy - jako jedyne mają bezpośredni kontakt z osobami potrzebującymi i przekazują im otrzymane od nas produkty. Jesteśmy bardzo dumni ze współpracy z każdą z naszych Organizacji, które zawsze stają na wysokości zadania, nawet, gdy pozyskane produkty mają bardzo krótki termin ważności.

Dzięki naszej wspólnej pracy wiele z potrzebujących osób skorzystało z naszych działań, a tony żywności zostały uratowane przed zmarnowaniem!

#edukacja #niemarnowanie #redystrybucja #zerowaste #żywność #BankiŻywności #szczecin

 

„Fundacja zajmuje się pomocą potrzebującym poprzez organizacje, fundacje i stowarzyszenia."

Jak pomoc Banku wygląda w praktyce?

    Wsparcie żywnościowe pozyskane przez Bank Żywności w Szczecinie trafia do organizacji i instytucji społecznych z całego regionu: jadłodajni, domów pomocy społecznej, świetlic środowiskowych, domów dziecka, noclegowni, ośrodków pomocy społecznej, domów samotnej matki, ale również do szkół i innych placówek edukacyjno-wychowawczych. Nie przekazujemy żywności osobom indywidualnym. Zawsze odbywa się to przez organizacje społeczne.

    W naszych działaniach skupiamy się również na edukowaniu żywnościowym. Uczymy, jak planować zakupy, by nie wyrzucać jedzenia, co zrobić z produktami zalegającymi w lodówce. Tłumaczymy, jak przygotowywać posiłki, aby były smaczne i zgodne z zasadami żywienia. W tym celu prowadzimy warsztaty i szkolenia. Ich uczestnikami są między innymi osoby korzystające z pomocy społecznej, ale nie tylko. Szkolimy też dzieci, aby od najmłodszych lat uczyły się dobrych nawyków żywieniowych i jak nie marnować jedzenia.

Obejmujemy pomocą:
placówki publiczne prowadzące żywienie tj. domy pomocy, dzienne domy pobytu dla seniorów, domy dziecka, domy samotnej matki i wiele innych,
placówki oferujące pomoc bezdomnym,
wszelkie organizacje pomocowe dla dzieci i osób starszych,
Żywność pozyskujemy z kilku źródeł:
producenci i hurtownicy,
rolnicy i sadownicy,
dystrybutorzy (sieci handlowe),
zbiórki publiczne,

Historia Banku Żywności w Szczecinie

    Fundacja Bank Żywności Szczecin im Jacka Kuronia została założona w 2016 roku. Pierwszym działaniem Fundacji, z początkiem roku 2017, było wystąpienie jako Szczeciński Magazyn Związku Stowarzyszeń Wielkopolskiego Banku Żywności w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa w trakcie którego rozdysponowano ponad 160 ton żywności dla ok 2400 osób.

    Kolejno Bank swoje działania opierał głównie na zbiórkach żywności, dzięki którym na okres świąt Bożego Narodzenia oraz świąt Wielkanocnych do osób potrzebujących trafiało wsparcie w postaci produktów spożywczych. Pierwsza zorganizowana zbiórka zakończyła się wynikiem ok 2600 kg zebranej żywności, która trafiła do najbardziej potrzebujących mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Aktualnie Fundacja prócz organizowania zbiórek żywności zajmuje się odbieraniem produktów żywnościowych z sieci handlowych oraz dystrybucją nadwyżek produkcyjnych przekazaną przez producentów oraz dystrybutorów na rzecz potrzebujących mieszkańców województwa.

    Bank Żywności to nie tylko dystrybucja produktów spożywczych, ale i edukacja. Od 2017 roku prowadzimy warsztaty w szkołach, szkolenia dla organizacji, przedsiębiorców jak i wolontariuszy.

Geneza idei Banków Żywności

    Pierwsze Banki Żywności pojawiły się pod koniec lat 60. XX wieku w USA. Pomysłodawcą był emerytowany przedsiębiorca i filantrop John van Hengel. Pracując jako wolontariusz, zwrócił uwagę na żywność wyrzucaną przez właścicieli sklepów. Aby uniknąć marnotrawstwa, zaczął zbierać od handlowców produkty, którym kończy się termin ważności, i zawozić je do miejskich jadłodajni. Okazało się, że jest tego tak dużo, że trzeba otworzyć specjalny magazyn. Pierwszy Bank Żywności powstał w USA w 1967 r. Wkrótce zaczęto zakładać kolejne.

    Do Europy ta idea przeniosła się w latach 80., pierwsze europejskie Banki Żywności powstały we Francji. Obecnie w Europie jest ponad 260 takich organizacji. Pierwszy polski Bank Żywności założono w 1993 r., z inicjatywy Jacka Kuronia, przy Fundacji „Pomoc Społeczna SOS” w Warszawie. W 1997 r. istniejące wówczas Banki Żywności utworzyły Federację Polskich Banków Żywności. Aktualnie Bank Żywności Szczecin im Jacka Kuronia jest kandydatem do przystąpienia w grono członków Federacji.
komitet do spraw pożytku
menuarrow-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram