Ogólnopolska Internetowa Zbiórka Żywności 2021

Świąteczna Zbiórka Żywności, która odbyła się w ponad 2 000 sklepów w całej Polsce w dniach 26-27 listopada br., zakończyła się zebraniem 250 ton produktów żywnościowych. To aż o 70% mniej niż Banki zbierały przed rozpoczęciem pandemii.

Przez ostatnie kilka lat Świąteczna Zbiórka Żywności regularnie przekraczała wynik 700 ton zebranej żywności w całej Polsce. W 2020 roku,  zebrano zaledwie 76 ton produktów – wpływ na to miała trwająca pandemia koronawirusa oraz brak możliwości udziału wolontariuszy w zbiórce. W obecnym roku, my jako Bank Żywności w Szczecinie zebraliśmy zaledwie 1,5 tony żywności, w tym udział brały 93 sklepy. To naprawdę niewielki tonaż, w porównaniu do tak licznej ilości sklepów. Czynnikiem tak niskiego tonażu żywności jaką zebraliśmy w tym roku jest inflacja, która w listopadzie wzrosła o 7,7% w skali roku.
Ma to szczególnie wpływ na potencjalnych darczyńców, którzy zaczynają się wahać przy kupnie produktu dodatkowego, w celu podarowania go osobom potrzebującym.

– Sytuacja jest trudna dla wielu osób w Polsce. Prawie 2 mln Polaków, 5,2% spośród nas, żyje poniżej progu ubóstwa – jak pokazują dane GUS. Z drugiej strony osoby, które chcą pomóc mogą kupić mniej produktów niż rok temu, a wszystko z powodu wyższych cen żywności. Mamy jednak jeszcze szansę, żeby uratować tegoroczne święta, a to dzięki zbiórce online w charytatywnym sklepie zbiorkazywnosci.pl. Zróbmy wszystko, aby te święta nie były głodne – apeluje Beata Ciepła Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.Inflacja dotknęła każdego, szczególnie osoby potrzebujące, żyjące w skrajnym ubóstwie. Dlatego dla nas najważniejsze jest by pomagać.
Pomóżcie nam dotrzeć do jak największej ilości osób w te Święta, które w tym roku zasiądą do pustego stołu.
Można jeszcze pomóc nam poprzez zbiórkę żywności online.
Zapraszamy na stronę www.zbiorkazywnosci.pl
Jest to sklep online, w którym mogą Państwo kupić koszyk produktów. My za zebrane pieniądze kupimy żywność, która trafi na stół osób, które mają trudną sytuacje życiową. Zbiórka trwa do 20 grudnia bieżącego roku.

Pomagajmy ! 🙂

komitet do spraw pożytku
menuarrow-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram